1. Pro koho je GAPS dieta vhodná?

GAPS dieta je vhodná pro pacienty s poruchou PAS, ale i s jinými psychiatrickými poruchami: halucinace, schizofrenie, manio depresivní poruchy, bi polární poruchy, těžké potravinové alergie, atp.

2. Co na GAPS dietě nesmím?

Je třeba si zakoupit knihu (vyšla ve slovenštině:Syndróm trávenia a psychológie)a nastudovat si jednotlivé stádia GAPS. U nich je přesně popsané, co kdy můžete a co ještě ne.

3. Jak dlouho se má GAPS dieta držet?

Obecně – 1,5 až 2 roky. Dr. Campbellová doporučuje snažit se přejít na normální stravu po této době a v podstatě tak brzy, jak je to pro dítě/pacienta možné. Pokud je dítě/pacient na plném GAPSu, není se třeba obávat nějakých nutričních deficitů. Jediné, na co bych osobně dávala důraz je množství zeleniny ve stravě- aby se organismus nepřekyseloval. Budou ale děti, které při přechodu na normální stravu budou pořád špatně reagovat na určité potraviny: např. brambory, lepek, mléčné výrobky atd.. Pak je opravdu lepší tyto potraviny dlouhodobě vysadit.

4. Jak poznám detoxikační reakci od zhoršení zdravotního stavu?

Někdy je to velmi těžké odlišit. Obecně, zhoršení trvá 2-3 dny a následuje po něm zlepšení symptomů. Pokud se zdravotní stav zhorší (např. u dětí autistické projevy), je to většinou známka tzv -Die-off symptomů, u kterých dochází k odumření většího množství kvasinek (typu candida albicans), při kterém dochází k vypuštění toxických látek. To u dětí s PAS může přechodně zhoršit jejich stav. Obecně platí, že v tuto dobu je dobré ubrat probiotik, kvašených jídel (pozor zejména na kefír) a naopak zvýšit množství važené zeleniny a dopřát dětem/pacientům extra detoxikační koupele, případně infra saunu.

5. Musím se striktně držet délky jednotlivých stádií, či mohu si systém individualizovat?

Nejideálnější je verze, kdy si naopak budete systém individualizovat. Také je třeba být velmi obezřetný a dávat pozor na to, co vám vaše  tělo (případně tělo vašeho dítěte) říká. Pozor je třeba dávat na ketózu. Může nastat po odstranění carbohydrátů ze stravy zejména během prvních dní diety. Ketóza sama o sobě není nebezpečná. je to stav, kdy tělo začalo pálit ketony a v podstatě čerpá energii z tukových zásob. Pomyslete na ni v případě, že by byla patrná velká malátnost, neschopnost vstát, bledost, zrychlený pulz. V takovém případě dejte lžičku medu (i více: např citrénovou šťávu s medem)- a stav by se měl rychle zlepšit. Také můžete sledovat množství ketonů v moči pomocí diagnostických proužků (např. Dekaphan – volně k prodeji v lékárnách). Vždy poslouchejte varovné signály těla. Cílem je nikdy se nedostat do stavu, kdy ohrozíte zdraví ať už svoje nebo vašich dětí. I když je v knize něco napsáno nějak, vždy se najde pacient, který bude reagovat nestandartně. Jsme prostě neopakovatelné bytosti a jeden mustr na nás na všechny nestačí.

6. Jak důležité je používat bio potraviny?

Velice. Jenom proto, že naše tělo nikdy nebylo zvyklé nakládat s látkami jako jsou pesticidy, herbicidy (mezi které patří Roundup) atp. Pokud to pro vás není mořné být 100% bio ať už z důvodů dostupnosti potravin nebo z finančních, tady je žebříček důležitosti bio potravin:

všechny potraviny živočišného původu(mléko, máslo, vejce, maso, sádlo). Tady nedělejte kompromisy. Na kvalitě těchto potravin extrémně záleží, zejména kvůli obsahu hormonů, kumulaci pesticidů a herbicidů (vše co zvíře snědlo za svůj život) a typu tuků (Omega 6 oproti mnohem většímu poměru Omega 3). Kupujte levnější, tučnější masa. Sežeňte vejce z vesnice. Případně kupte ovci (kozu) a dejte do mrazáku. Ovoce a zelenina, která se dá loupat – je pro mě kompromis. Ale listové saláty, rajčata atd bych se snažila sehnat v bio kvalitě. Pokud to nejde, tak to prostě nejde. Život prostě není dokonalý. Důležité je udělat to, co udělat můžete.

7. Jak moc důležité jsou detoxikační koupele?

Moc. Strava samotná bude tělo čistit a tím jak se budou hojit střeva a tělo se bude více a více dostávat z prozánětlivého do protizánětlivého stavu, bude konstantně hubit kvasinky a postupně detoxikovat těžké kovy, pesticidy atp.. Detoxikačními koupelemi snižujete toxicitu organismu. Kůže opravdu funguje jako oboustranně prostupná membrána (viz: transdermální podávání léků: např. morfénové náplasti, hormonální antikoncepce atd..). Voda by měla být dostatečně teplá, aby se dítě zpotilo.