Od většiny lékařů gynekologů uslyšíte samá pro.. Je to zázračná pilulka, která dala ženě možnost mít svou “plodnost” pod kontrolou a navíc se nemusí spoléhat na muže. Skvělé! Jenže, ono to tak nějak není bez vedlejších účinků a těch je celé spektrum, jak těch okamžitých tak těch kumulativních. Né každá žena je stejně citlivá. Né každá žena má stejnou váhu a né každá žena má stejné hladiny hormonů.

Stalo se vám někdy, že se vás gynekolog ptal na váhu a že by se dávka hormonů tomu přispůsobovala? Nikoliv. To znamená, že u 100kilové ženy tento preparát zafunguje stejně účinně, jako u 50ti kilové. To je mi trošku podezřelé. Kolika z vás byla hormonální antikoncepce předepsaná až po jaterních testech? Kolik z vás je pravidelně posíláno na kontrolní jaterní testy? Kolik z vás bylo dotázáno na podrobnou rodinnou anamnézu? Kolik z vás mělo žilní trombózu nebo rozhozené jaterní testy a nebylo to spojeno s hormonální antikoncepcí. Zvýšené riziko rakoviny prsu s vámi gynekologové asi taky neprobírali…Takovou zázračnou pilulku, která přináší jenom samé dobro, ještě nikdo nevymyslel.

Ono, v příbalovém letáčku to všechno je a měly bychom si ho přečíst samy. Pak bychom totiž opravdu dělaly tzv. informovaný souhlas. Ale předpokládejme, že jste opravdu zažila jenom samá pozitiva a během braní antikoncepce jste se cítila skvěle, měla jste krásnou pleť, nepřibírala jste na váze, menstruace byla bezbolestná, byla jste emocionálně vyrovnanější, neudělaly se vám cysty v prsou atd… Pak přijde moment, kdy chcete mít děti a hormony vysadíte. Existuje poměrně vysoké procento žen, u kterých cyklus naskočí normálně, ale také těch u kterých nenaskočí vůbec. A nevrátí se bohužel ani po roce, ani po dvou a ženy jsou dost v zoufalé situaci. Tady medicína nabízí injekce na obnovení cyklu – tzv. „provokačky” –  Agolutin, případně léky na léčbu neovulačního cyklu. Agolutin je v podstatě injekce progesteronu. Pokud se jeho hladina prudce zvýší a pak rychle prudce klesne, dojde v postatě k mechanickému odloučení děložní sliznice. Nenechte se však mýlit: nejde o menstruaci – jde o pouhé krvácení, které je podobné tomu při braní hormonální antikoncepce (anglicky: withdrawal bleeding – v podstatě abstinenční příznaky po vysazení hormonu). Se symfonií hormonů při přirozeném cyklu to bohužel nemá nic společného. Navíc, kromě toho, že i tato injekce má nežádoucí účinky, často hormonální cyklus nenahodí. Co se stalo?

Hormonální cyklus je opravdu jako malá symfonie: odehrává se na ose: hypothalamus – hypofýza – nadlednivky. Pochopitelně vaječníky  v tom hrají také svoji roli. Ale nikoliv tu řídící. Pokyn k tvorbě ovulačních hormonů dává hypothalamus. Po letech užívání hormonální antikoncepce je hypothalamus taková „Spící Růženka”, kterou dlouho nikdo nepotřeboval. A tak spinká, odpočívá.

Jak to spravit?

Potřebujeme probudit k činosti celou hormonální osu. Tady se mi kromě úpravy stravy a specifických doplňků neuvěřitelně osvědčila CEASE terapie. Je to v podstatě homeopatický detox. (Správněji by bylo isopatický, pro ty, kteří se tím zabývají).  Dále je nutné spravit střevní mikrobiom. Bohužel, jedním z daších nežádoucích účinků hormonální antikoncepce je poničená  mikroflóra ve střevech. Určitě doporučuji vyzkoušet i hormonální jógu, která velice jemným a přirozeným způsobem oslovuje všechny orgány, které s hormony mají co do činění a tím harmonizuje jejich funkci a následně harmonizuje i produkci hormonů. Více informací ohormonální józe najdete na www.kundalinyprague.cz