BLOG O MODERNÍ MEDICÍNĚ, TRADIČNÍM LÉČENÍ, VÝŽIVĚ A EKOLOGII S HLAVOU V OBLACÍCH A NOHAMA NA ZEMI
Czech / Česky English / Anglicky

Magnesium (hořčík) – nejčastěji chybějící minerál. Chybí i vám?

Pijete kávu nebo alkohol, jíte cukr a jíte pečivo nebo koláče z bílé mouky, případně berete léky na snížení vysokého krevního tlaku a jste často ve stresu? Pak vám velice pravděpodobně chybí právě magnézium. Nebojte se, nebude vám chybět jako jediné: ono, jak už to tak bývá, většinou nám toho na jedné straně docela hodně přebývá: např. těžké kovy, herbicidy, pesticidy, bromové sloučeniny, flór a chlór atd… A na straně druhé nám toho často dost chybí: chrom, molybden, mangan, jód atd…

Ale zpět k hořčíku: ten se v těle účastní minimálně 325 enzymatických reakcí. Pomáhá metabolizovat karbohydráty, proteiny i tuky. Najdete ho hlavně v mozku, ve svalech, v zubech a kostech.

V krvi se jeho hladiny vychylují jenom minimálně a proto test ze séra je značně nespolehlivý. Srdce, které je na přísunu magnézia kriticky závislé, si zcela žárlivě tyto hladiny střeží. Když to ale vezmete jednoduše, pravděpodobnost, že vám magnesium chybí je dost velká. Podle celoplošných studií magnézium chybí 70-95% populace. Čím dále od moře žijete, a čím větší a delší zima u vás bývá a díky tomu i méně zeleného ve stravě máte, z pravděpodobnosti se stává větší a větší jistota. Moře je totiž obrovskou zásobárnou magnézia, největší koncentrace ho je v Mrtvém moři. Zelené potraviny obsahují chlorofyl a jeho centrální molekulou je právě hořčík.

Zajímavé také je, že se o magnéziu mluví jako o možné revoluci ve výrobě baterií.  Tuto energetickou paralelu naleznete i v těle: je extrémně potřebné pro syntézu ATP (adenosine 5′, Tri-phospate) a k aktivaci ATP potřebujeme magnézium.

Magnesium  se účastní trávení karbohydrátů (také tuků a proteinů, jak již bylo řečeno). Mg a inzulin potřebují jeden druhého. Magnésium je nezbytné pro funci inzulinu i pro jeho produkci. Zpětně, inzulin doručuje Mg do centra buněk. Takže, že by metabolický syndrom byl kromě jiného i velký deficit hořčíku? Na strávení jedné molekuly cukru je potřeba 6 molekul Mg.

Magnézium je také nezbytné pro synapse v mozku. Dokonce výzkum poukazuje na to, že díky přítomnosti Magnézia organismus dokáže vytvářet nové synapse a to i starších jedinců (alespoň to ukazují studie na laboratorních zvířatech). Ještě nedávno se věřilo tomu, že synapse se vytvážejí pouze v dětství a pak už jenom ubývají. OVěřit!!!!!!!

Symptomy nedostatku Magnézia (hořčíku)

Je jich požehnaně, a tak jenom ty zajímavější: začíná to napětím v ramenou, kdy si musíme připomínat, že se máme uvolnit. I když si to připomeneme, za chvilku si všimneme, že ramena jsou opět v tenzi. Mezi vážné nedostatky magnézia patří: srdeční arytmie, fiboromyalgie, zácpa, záněty v těle, předčasné stahy v těhotenství, vysoký krevní tlak, citlivost na zvuky, podrážděnost, křeče ve svalech, nespavost, palpitace, ledvinové kameny, diabetes, obezita, premenstruační tenze, úzkostlivost, bolesti hlavy, migrény, astma, menstruační křeče, problémy s polykáním,  pokud žijete v permanentním stresu, často sportujete, saunujete se, pijete často kávu a jíte dortíky, pak je téměř jisté, že vám magnézium chybí…

Magnézium a kalcium

Magnézium a kalcium fungují jako tandem. V krvi je poměr 2:1 ve prospěch kalcia. Magnézium má na starosti uvolnění svalů, kalcium jejich kontrakci. V těle jsou obě tyto funkce kriticky důležité – bez těchto dvou elemetů by nám nemohlo tlouci ani srdce (v srdečním rytmu se střídá stah a uvolnění).  Potíž je v tom, když je kalcia více: vede to ke kalcifikacím (i když tady hraje i důležitou roli vitamín D3 + K2).

Jak do sebe dostat hořčík v dostatečném množství?

Tady narážíme na problémek: magnézium působí jako svalový relaxant a to tak, že pokud si zobnete v tabletkách terapeutickou dávku, povolí i střevní peristaltiku a máme z toho průjem.

Nejjednodušším způsobem, jak do sebe hořčík dostat, jsou potraviny.

Jaké potraviny jsou bohaté na magnézium?

Tady platí, čím zelenější, tím hořčíkovatější 🙂 Patří sem všechna zelená listová zelenina – především kapusta, dulse, avokádo, petržel, špenát, saláty, brokolice,  také v zeleném ječmeni, chloreře atp…

Dále většina ořechů – mandle, kešu, para ořechy, pekany, vlašské ořechy,  dýňové semínka

tofu, edamane, fíky, datle, fazole, a také pohanka, jáhly, česnek, halibut,  brambory se šlupkou,

kakao, čokoláda s vysokým podílem kakaa (alespoň 70%), minerální vody jako např.  Magnézia a St. Pelegrino.

Doporučená a zároveň dostatečná dávka denního příjmu by měla být 400mg- 1.000mg denně.

Pokud budete mít minimálně 400mg/den z jídla, zbytek se poměrně lehce doplní. Pochopitelně, máte-li tik v oku jako komisař Dreifus z Růžového Pantera, ani 1000mg denně vám bohužel stačit nebude.

Příklad oběda bohatého na hořčík

halibut 150g obalený v dýňovém semínku, posypaný čerstvou petrželkou+ 2 šálky sotéovaného špenátu s česnekem, k tomu smoothie z mandlového másla + 2 datle + 3lžíce kakaa + 1 sklenice minerálky (teď bychom měli být slušně přes 400mg)

Koupele

Balneoterapie se přibližně datuje do té doby, kdy lidstvo vymyslelo vanu. A to už bude hezky dlouho.

Můj zcela neojblíbenější způsob doplnění hořčíku je plácnout sebou do vany, do které jsme dali předtím bud’ tzv. živou sůl (magenzium chlorid) nebo Epsomovu sůl (síran hořečnatý) a jenom se tak hezky macerujeme. Je to takové aktivní nic nedělání. Když to budete dělat minimálně 2-3x týdně pravidelně, bude se vám lépe usínat (magnézium totiž působí jak již bylo řečeno jako relaxant).  Pokud dostanete průjem, jenom snižte četnost koupelí, případně dávku, kterou přidáváte do vody.

Pozor: pokud trpíte chorobou ledvin případně srdečním onemocněním, měli byste suplementaci hořčíku konzultovat s vaším lékařem.

Zobrazeno: 10 436 x

Napsat komentář

Nejnovější příspěvky
Nejnovější komentáře